مقالات

چسب چوب یا چسب پلی اورتان کدام بهتر است؟

چسب چوب یا چسب پلی اورتان

پیدا کردن چسب مناسب برای هر کاری می تواند سخت باشد. گزینه های زیادی برای اتصال در بین چسب ها وجود دارد و هر برند نسخه مخصوص به خود را از هر نوع چسب دارد. در این مقاله به مقایسه کارکرد دو نوع چسب با نام چسب چوب و چسب پلی اورتان می پردازیم در ادامه مقاله با تکنو پخش همراه باشید.

ویژگی های چسب چوب چیست؟

چسب چوب که گاهی به آن چسب زرد نیز می‌گویند، از دیرباز وجود داشته و یکی از اسباب کارو ملزومات کارهای نجاری است. استفاده از آن بسیار آسان است و آنقدر خوب به چوب می‌چسبد که معمولاً قبل از اینکه فشاری جهت اتصال وارد شود، به هم متصل می شوند. استفاده از آن ساده است و برای موفقیت در استفاده به مهارت چندانی نیاز ندارد.

مزایای چسب چوب

آسان برای اعمال

زمان کار طولانی تر در حدود 30 دقیقه

اتصالات لبه به لبه بسیار قوی روی چوب ایجاد می کند

بعضی از انواع آن ضد آب است

اتصالات انتهایی ضعیف در چوب

فقط روی چوب و محصولات چوبی قابل استفاده است

انواع خاصی را نمی توان در فضای باز یا در شرایط مرطوب استفاده کرد

چسب چوب دقیقاً برای اتصال چوب است. اگر می خواهید قطعات چوبی را برای پروژه هایی مانند پیشخوان قصابی، تخته برش های آشپزی و غیره یا و برای ساخت یک تکه چوب بزرگتر با هم نیاز است لمینیت کنید، چسب چوب بهترین گزینه چسب است. چسب چوب برای چسباندن چوب در کناره‌ها یا روی آن، قوی‌ترین چسب بازار است و به راحتی اعمال می‌شود.

 چسب چوب زمانی بهترین کارایی را دارد که روی هر دو تکه چوب اعمال شود و با برس زدن تمام سطح را بپوشاند. سپس قطعات را حداقل 2 ساعت به هم بچسبانید و حداقل 24 ساعت به اتصالات فشار وارد نکنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چسب چوب

ویژگی های چسب پلی اورتان چیست؟

فوم و چسب پلی اورتان را اولین شرکتی که آن را ساخت درایالات متحده بود، یکی از همه کاره ترین چسب های موجود است. برخلاف چسب چوب، چسب پلی اورتان را می توان به طور موثر بر روی انواع زیرلایه ها مانند چوب، سنگ، فلز، سرامیک، فوم، شیشه، بتن و موارد دیگر استفاده کرد. مواد بسیار کمی وجود دارد که نمی توانید آنها را با چسب پلی اورتان دوباره به هم بچسبانید.

مزایای چسب پلی اورتان

فوق العاده همه کاره

منبسط می شود تا مفاصل را پر کند

اتصالات انتهایی بسیار قوی روی چوب

معایب چسب پلی اورتان

برای درمان نیاز به رطوبت دارد

منبسط می شود تا مفاصل را پر کند

زمان کار کوتاهتر در حدود 15 دقیقه

تمیز کردن نیاز به رقیق کننده رنگ دارد

یکی از معایب چسب پلی اورتان نحوه درمان و خشک شدن آن است. به جای خشک شدن در مجتورت هوا مانند چسب چوب به رطوبت نیاز دارد. این بدان معناست که قبل از استفاده از چسب برای چسبندگی خوب، باید هر دو سطح را به آرامی غبارآلود کنید. بر خلاف چسب چوب، چسب پلی اورتان در اتصال اتصالات دانه های انتهایی برتری دارد، بنابراین این موضوع را نیز حفظ کنید.

همچنین ممکن است متوجه شده باشید که من “بسط برای پر کردن مفاصل” را به عنوان مزیت و مضرات فهرست کردم. این یک اشتباه نیست. این انبساط چسب پلی اورتان را به انتخابی عالی برای سطوح ناهموار و نامنظم تبدیل می کند. همچنین هنگام چسباندن دو سطح صاف به یکدیگر چالش ایجاد می کند زیرا اگر به درستی گیره نشود، این انبساط می تواند سطوح را از یکدیگر دور کند.

با مقایسه چسب چوب با چسب پلی اورتان، زمان کار تقریباً نصف چسب چوب با پلی اورتان است. برای پروژه های کوچک، این ممکن است مفید باشد، اما برای چسب های بزرگتر، این معمولاً مشکلاتی را ایجاد می کند.

ممکن است علاقمند باشید بخوانید: چسب پلی اورتان چیست و چند نوع دارد؟

کدام چسب بهترین است؟

پاسخ هیچکدام نیست، یا بهتر است بگوییم… هر دو! آنها چسب های مختلف با نقاط قوت و ضعف متفاوت هستند همانطور که قبلاً گفتم و در مغازه من به هر دو نیاز دارم. درست مانند ابزار شما، چکش شما بهتر از پیچ گوشتی شما نیست، آنها فقط کارهای مختلفی انجام می دهند. و در حالی که ممکن است هر دو چسب باشند، اما در نحوه استفاده من از هم جدا هستند.

برای چیزهای تصادفی که در اطراف دفتر و هر پروژه نجاری انتهای کار چیزی شکسته می شود، پلی یورتان برای چسبیدن است. هنگامی که در حال لمینیت چوب، یا هر کار نجاری دیگری غیر از اتصالات انتهایی، چسب چوب انتخاب مناسبی است.

توصیه می کنم هر دو را در فروشگاه یا کارگاه خود داشته باشید. یک ظرف بزرگ از چسب چوب و یک ظرف کوچکتر از پلی اورتان بخرید تا از انقضای آن جلوگیری کنید و سپس از آنها برای کارهایی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده کنید در این صورت مصرف کننده خوبی برای این گونه چسب ها خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.