مقالات

چسب uv چیست؟ خواص، مزایا و معایب

در این مقاله، تمرکز ما بر روی چسبی است که کمی غیرمعمول تر است چسب UV در انواع محصولات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، فواید زیادی هم برای خلاقان و هم برای تولیدکنندگان تجاری دارد. برای اینکه بفهمیم چسب یو وی دقیقا چیست و چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند؟ مهمتر از آن، چسب UV را از کجا می توان خرید؟ با تکنو پخش همراه باشید.

چسب یو وی چیست و چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه، چسب یو وی UV نوعی چسب است که برای پخت نیاز به واکنش فتوشیمیایی دارد. از لحاظ فنی، چسب یو وی پلیمری است که به قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش متکی است تا امکان اتصال متقابل را فراهم کند، بنابراین ساختار محکم تری در سطح مولکولی ایجاد می کند. این بر خلاف سایر چسب‌هایی است که به خشک کردن متکی هستند، فرآیندی که یا زمان بیشتری طول می‌کشد یا مستلزم قرار گرفتن در معرض دمای بالا است. این چسب هنگامی که در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرند، اجزای چسب های UV بر انرژی فعال سازی مورد نیاز برای ایجاد پیوند متقابل از طریق ذرات فوتون غلبه می کنند.

چسب های فرابنفش مختلف ممکن است به اشکال مختلف تولید شوند. رایج ترین آنها بر پایه اپوکسی هستند، اما آکریلات ها نیز نسبتاً محبوب هستند. همچنین چسب‌های چند جزئی وجود دارند که جزء دوم یک پروموتر فتوشیمیایی است که در مواجهه با نور UV می‌تواند به رادیکال‌های آزاد تبدیل شود. سپس این رادیکال های آزاد به میزان قابل توجهی سرعت عمل چسب UV را افزایش می دهند.

از اشعه ماوراء بنفش به شدت در صنایع در مقیاس بزرگ و محصولات تجاری مانند مواد غذایی، لوازم آرایشی، خودرو و دارو استفاده می شود. با فرآیند پخت نسبتاً سریع و عدم وجود حلال، عمل آوری چسب یو وی به عنوان یک راه حل بسیار سازگار برای نیازهای تولید با سرعت بالا و انعطاف پذیری بالا در نظر گرفته شده است.

ممکن است علاقمند باشید: چسب یو وی لاکسیل Loxeal 30-23

مزایا و معایب چسب یو وی

در حالی که موارد استفاده زیادی از چسب UV وجود دارد، این نیز درست است که برای همه مناسب نیست. برای یک متخصص خلاق که تازه شروع به کار کرده است، سرمایه گذاری اولیه برای استفاده از چسب UV ممکن است کمی زیاد باشد. با این حال، فهرست طولانی از مزایای چسب UV را نیز نمی توان انکار کرد. اگر از خود می‌پرسید که آیا چسب UV برای شما مناسب است، نقاط قوت و محدودیت‌های مربوط به آن هستند.

کارایی انعطاف پذیر

چسب UV تنها زمانی که در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد شروع به پخت می کند. این بدان معنی است که در حالی که شما با آن در زیر نور مرئی کار می کنید به شکل مایع باقی می ماند. با این ویژگی، استفاده از چسب UV را می توان برای مدت زمان نامحدودی اصلاح یا تنظیم کرد تا زمانی که تحت لامپ UV قرار نگرفته باشد.

تاخیر در پخت چسب یو وی UV باعث می شود که آن را از سایر چسب های مبتنی بر حلال متمایز کند که با قرار گرفتن در معرض جو شروع به سفت شدن می کنند.

چسب UV را می توان در عرض سه ثانیه خشک کرد. این قابلیت پخت تقریباً فوری برای کاربردهای صنعتی با حجم زیاد مفید است و آن را به فناوری تبدیل می کند که می تواند تقریباً با هر فرآیند موجود سازگار شود. زمان پخت کوتاه همچنین عیوب مربوط به کیفیت را کاهش می دهد زیرا قطعات زمان کمتری را با چسب مرطوب یا خشک نشده صرف می کنند.

قانون سه ثانیه ممکن است همیشه صدق نکند، زیرا زمان پخت بستگی به مقدار چسبی دارد که باید پخته شود. با این حال، مرحله پخت نیز بی نهایت قابل تنظیم است. اگر سازنده ای بخواهد سرعت عمل آوری را افزایش دهد، می تواند به سادگی لامپ های UV بیشتری اضافه کند یا از لامپ هایی با شدت یو وی بالاتر استفاده کند.

هنگامی که تولید کنندگان به دنبال کوتاه ترین زمان عمل آوری هستند، چسب های UV اغلب موارد مورد استفاده هستند. در مقایسه با چسب هایی که به خشک کردن، حرارت دادن یا عملیات شیمیایی متکی هستند، فرآیند پخت برای چسب UV به دلیل سادگی آن بسیار سریعتر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چسب یو وی UV

بدون حلال

چسب های مبتنی بر حلال به حضور حلال تکیه می کنند تا قبل از اینکه حلال در عملیات خشک کردن بعدی حل شود، خواص سیال مانندی به آن بدهد. این فرآیند بیشتر طول می کشد و برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن، نیاز به قرار گرفتن قطعه در دمای بالا دارد. علاوه بر این، همچنین مستلزم این است که فرآیند در منطقه ای با تهویه خوب انجام شود، زیرا حلال ها قابل اشتعال و معمولاً سمی هستند.

چسب های UV هیچ گونه خطر یا پیچیدگی ندارند. در طول فرآیند پخت، چسب UV چنین محصولات جانبی گازی تولید نمی کند. این بدان معنی است که درمان اشعه ماوراء بنفش خطر کمتری برای کارگران دارد و گزینه مناسبی برای کار در مناطق با تهویه ضعیف است.

معایب چسب یو وی:

زرد شدن بعد از مدتی

بازخوردهای زیادی از مصرف کنندگان وجود دارد مبنی بر اینکه چسب های یو وی تمایل دارند پس از یک یا دو سال زرد شوند، حال اگر از چسب UV برای ساخت جواهرات استفاده می کنید یا اگر چسب UV را روی قسمت هایی از یک محصول تجاری که فوراً قابل مشاهده هستند، قصد دارید استفاده کنید، باید در مورد تصمیم خود فکر کنید.

گران بودن

چسب UV معمولاً گرانتر از یک حجم معادل چسب سفید یا اپوکسی دو جزئی است. همچنین اغلب در بسته بندی بسیار کوچک فروخته می شود تا به نوعی از هزینه بالای آن جلوگیری شود.باید قبل از استفاده از چسب UV  این موضوع خرید لامپ UV را نیز در نظر بگیرید. لامپ‌های UV قبلاً بسیار گران‌تر بودند، زیرا بر تحریک مخلوطی از جیوه و گازها متکی بودند اما امروزه نور فرابنفش با استفاده از ال‌ای‌دی‌های ال‌ای‌دی نیترید گالیوم آلومینیوم بسیار ارزان‌تر از قبل شده است. این LED ها انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند، گرمای کمتری تولید می کنند و به گاز جیوه خطرناک متکی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.